Jak pečovat o okapy

Okapový systém má důležitou funkci v odvodu spádové vody od krytiny i obvodových zdí domu. Účinně tak brání poškození stavby vlhkostí, zabraňuje vzniku nevzhledných skvrn v omítce, šíření plísní i hub. Žlaby i vpusť by měly být správně dimenzované, aby dokázaly zachytit i objem přívalových dešťů a dobře obstály i zachycenou vrstvu těžkého sněhu. Neméně důležitý je také sklon a ukotvení. Vnitřní strana žlabu, která přiléhá k budově, musí být vyšší, aby zadržela vodu směrem od objektu a v případě prudkých srážek nechala déšť přetékat po vnější straně okapu.

Vyhněte se starostem

Pravidelná kontrola okapového systému předejde vážnějším starostem i nákladům na opravy. Před podzimem doporučujeme prověřit stav okapů po celém obvodu stavby. Moderní materiály dobře chrání před vlivem vody, UV záření, i změnami teplot, nicméně okapy jsou namáhaným stavebním prvkem a časem podléhají opotřebení. Důležité je prověřit pevnost spojů, kotvení i odstranit zapadané nečistoty. Překážkou v odvodu vody jsou listí, drobné nečistoty, nezřídka i ptačí hnízda.

Případné nedostatky se lépe řeší v příznivém počasí, než v době podzimních plískanic. Pravidelná údržba se vám vrátí delší životností okapového systému. Praktické doplňky instalované navíc pak zlepší funkce systému a pomůžou zabránit zanášení okapů. Jednoduchý lapač listí funguje jako vyklenutá mřížka, která se nasadí přímo do okapu. Stejně účinně můžete chránit i horní otvor okapu. Mřížky zajistí, aby listí ani jiné nečistoty nezůstávaly ve svodu a neblokovaly okapovou vpusť.

Pozvěte si odborníky

Pokud je okapový systém ukotven příliš vysoko, sestává z členitých dílů nebo si zcela jednoduše netroufnete na práci ve výšce, nejjednodušším řešením je přizvat na revizi odbornou firmu. Nemusíte shánět dostatečně dlouhý žebřík, jištění ani vybavení. Firma disponuje speciálním vybavením, které pomůže rychleji a lépe zbavit odtokové žlaby veškerých nánosů. Zároveň provede revizi, v případě potřeby utěsní spoje, zapraví trhliny nebo doporučí výměnu vážně poškozených dílů. Okapovému systému stačí věnovat část odpoledne. Investovaný čas se vyplatí dobrým stavem i dlouhou životností systému bez nutných výměn a nákladných oprav v nevhodnou dobu pravidelných srážek na podzim a v zimě.

 


Klempířské a pokrývačské práce Kamenný Újezd, České Budějovice